- Har din forening registreret en Newcomer Buddy?
- NY invitation til netværksmøde for sygdomsrelaterede foreninger 🔆
- Frivillig Fredag 2026
- OPEN CALL: Bliv en del af Momentum ꩜
- Opråb mod nye § 18 kriterier
- Vil du være med til at præge udviklingen af det nye Internationale Kvarter i Esbjerg? 🤩
- Foreningernes dag: Jeres chance for at blive set 👀
- Skal jeres forening med til årets studielivsmesse?🌸
- Nye LÆR AT TACKLE Kurser fra Esbjerg Sundhedscentre
- Nyt pilotprojekt får unge fra STU ud i meningsfuldt frivilligt arbejde 🤩
- Nyt netværk for sygdomsrelaterede foreninger 🤩
- Nyt kulturpas til unge i Esbjerg Kommune💪
- Rekrutteringsaften - vi gentager succesen ✨
- Nyt på Vindrosen: Se vores flotte pylon 🤩
- Psykologi og samfund: Åbne foredrag på SDU i Esbjerg
- 🔥 Unge ildsjæle: Fra frivillig til frontløber 🔥
- Repræsentantskabsmøde 19. marts 2026
- 👍 Tak til politikerne for at lytte 👍
- Nyt kursus for pårørende💡
- 📣 OPRÅB TIL UDVALGSPOLITIKERE 📣
- Vær med til at gøre Esbjerg Kommune klogere!🦉
- Julenyheder
- Ballast genopstår i Esbjerg
- Samarbejd med Psykologiuddannelsen: Invitation til dialogmøde
- Lær At Tackle Kurser nu åbne for tilmelding
- Nye regler for annoncer på Metas platforme
- Vi er blevet en del af Solsikkeprogrammet!🌻
- Renoveringspuljen genåbner: 75 mio. kr. til renovering af lokale mødesteder
- De udsattes valgdebat 2025
- Nyt medlem hos Vindrosen
Har din forening registreret en Newcomer Buddy?
*Anbefaling fra Frivillighuset Vindrosen*
Nogle lokale foreninger vil meget gerne tage imod nye tilflyttere og har derfor en "Newcomer Buddy", som borgere og nye tilflyttere kan tage fat i for at få information om foreningen og om at være nyt medlem. Foreninger med en "Newcomer Buddy" er en oplagt mulighed for at få et netværk som tilflytter. Borgere kan kontakte foreningernes "Newcomer Buddies", hvis de fx er nysgerrige på foreningen.
"Newcomer Buddies" er for alle foreninger og netværk, hvor der er en fritidsaktivitet, som man kan deltage i, hvor man kan være medlem og deltage, selvom man ikke taler flydende dansk endnu og selvom man ikke kender dansk kultur endnu.
En "Newcomer Buddy" skal derfor helst tale både Dansk og Engelsk. "Newcomer Buddyen's" opgave er at forklare mulige nye medlemmer, som ikke kender til dansk foreningskultur, hvordan det fungerer, hvis man er med i deres forening, og at hjælpe dem med at få en aftale om at komme til en prøvegang, vise dem rundt og hjælpe dem i gang i foreningen m.m., hvis de har behov for det.
Man får ingen undervisning som "Newcomer Buddy", kun instruktioner fra Tilflytterservice. Det vigtigste er, at man kender til foreningen og dagligdagen i foreningen. Bestyrelsen eller formanden i foreningen skal indstille en "Newcomer Buddy" – men det kan sagtens være et menigt medlem, hvis formanden har sagt god for det. En "Newcomer Buddy" er derfor typisk en, der ved meget om dagligdagen og aktiviteten i foreningen, som er imødekommende og har en interesse I, at dem man taler med som foreningens repræsentant, får en god oplevelse af netværket eller foreningen helt fra starten!
Læs mere om konceptet her!
Se en liste over Newcomer Buddies her!
Kontakt Tilflytterservice
- og registrer en Necomer Buddy allerede i dag:
Pia Enemark
+45 20 47 32 06
